Ove godine naša škola sudjeluje prvi put u obilježavanje 10. jubilarne Noći knjige. Prijavljeno je čak više od 1100 programa u 223 grada, 300 škola, vrtića, učeničkih domova i oko 130 knjižnica i drugih kulturnih ustanova.
Noć knjige 23. travnja Svjetski je dan knjige i autorskih prava, a proglašen je 1995. godine na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. godine umrli Cervantes i Shakespeare.
Za knjigom posežemo u različitim prigodama tražeći u njima znanje, zabavu, inspiraciju. Knjige nas oblikuju, mijenjaju naš doživljaj svijeta, ispunjavaju različitim osjećajima, šire naše vidike, a u teškim vremenima ohrabruju, pružaju utjehu i daju odgovore koji mogu biti okrepljujući.
Ljekovita moć knjige
Mogu li knjige pomoći u održavanju zdravlja pojedinca ili društva? Koje bismo knjige preporučili drugima? Koje su knjige najdraže mladima? To su nam u Noći knjige otkrili učenici 2. i 3. razreda gimnazije. Voditeljice online radionice bile su Palma Tolić, prof. hrvatskog jezika i književnosti i Milena Rakić, knjižničarka koja je učenike upoznala s biblioterapijom na vrlo interesantan i zanimljiv način. Nakon uvodnog predavanja, učenici su tijekom radionice otkrili koje su im najdraže knjige, citati…
Prethodno su u nekom od digitalnih alata izradili naslovnicu svoje najdraže knjige i napisali preporuku za čitanje ili predstavili knjigu izdvajajući najdraži citat koji im je promijenio bar jedan dan.
Sudionici su spoznali vrijednost čitanja knjiga i njihovu sposobnost da utječu na naš život, razvijaju empatiju i suosjećanje.
Stoga vas potičemo na razmišljanje o ljekovitoj moći knjige.
“Čitajmo kako ne bi ostali bez riječi.”
Nika Tolić, 4. A






























