1. Recite nam nešto o sebi i svom školovanju?
Ja sam Antea Grgurinović, profesorica ekonomske grupe predmeta, udana i majka dvogodišnjeg dječaka. U svoje slobodno vrijeme volim boraviti u prirodi i čitati knjige. Rodom sam iz Dusine, a sada živim u Podgori. Bila sam učenica ove srednje škole, smjer ekonomist, odlična učenica oslobođena mature, nakon čega upisujem Ekonomski fakultet u Splitu. Od druge godine studija aktivno sudjelujem u brojnim organizacijama poput AIESEC organizaciji pri Ekonomskom fakultetu, S4S, te Studentski poduzetnički inkubator. Tijekom diplomskog studija upisujem Pedagoško-psihološko-didaktičko-metodičko obrazovanje na Filozofskom fakultetu u Splitu te ga uspješno završavam kao i studij ekonomije.
2. Da možete ponovo birati, biste li opet izabrali ekonomiju?
Da mogu ponovo birati, opet bi izabrala ekonomiju, u njenim područjima se pronalazim, djelatnost koja na mene djeluje inspirativno i izazovno.
3. Što vas je potaklo da izaberete zanimanje profesora?
O zanimanju profesora razmišljala sam već u srednjoj školi. Moj sad već pokojni profesor engleskog jezika, Marko Jelavić, često me zamolio da prođem po razredu i svojim kolegama iz razreda pomognem u vezi korekcija zadataka gramatičkih vremena i uvijek je govorio
„Kalajžić, someday you will be an English teacher“. Izgleda da je pogodio, samo je prevagnula moja ljubav prema ekonomskim predmetima nad Engleskim jezikom, čiji je utjecaj imala svakako prof. Zlata Kovačević. To je samo jedan mali dio jer sam se i tijekom studija premišljala, usmjeriti se na prodaju ili na financijsku ocjenu investicijskih projekata, ali na kraju poslušala sam svoj unutarnji poriv i doškolovala se za obrazovani sektor. Tijekom stažiranja mentorirala me prof. Zlata Kovačević, čiji rad i odnos s učenicima izuzetno cijenim. Iskreno, mislim da me niti jedno drugo zanimanje ne bi ispunjavalo kao ovo.
4. Koliko već radite u školi? Koje predmete predajete i koji Vam je predmet najdraži?
U školi trenutno radim četiri godine. Predajem ekonomsku grupu predmeta: Obiteljski posao, Osnove turizma, Marketing u turizmu, Organizaciju poslovanja u hotelijerstvu i turizmu, Marketing, Računovodstvo neprofitnih organizacija i Vježbenička tvrtka. Svi predmeti su mi dragi, ali ako baš moram istaknuti najdraži mi je Marketing i Komunikacijsko – prezentacijske vještine (na stažu), manje su opterećeni teorijskim opsegom, nisu proceduralni, i zahtijevaju konstantno istraživanje, praćenje trendova u svijetu biznisa, a kod učenika kreativnost.
5. Koje metode su po vašem mišljenu najučinkovitije da bi se ostvarila disciplina na satu?
Pa svakako je to metoda direktnog (otvorenog) razgovora u okviru koje predmetni nastavnik jasno i transparentno učenicima objašnjava sva prava i obveze učenika na satu. Uspješnost te metode ovisna je o dosljednosti primjene izrečenih prava i obveza kako od strane učenika tako i od strane predmetnog nastavnika. Za disciplinu na satu koja je po mom iskrenom mišljenju izuzetno bitna za ostvarenje ishoda nastave, važni su svi sudionici odgojno-obrazovnog procesa, od ravnatelja, stručnih suradnika, razrednika, predmetnog nastavnika (najveća razina) i učenika. Pravila ponašanja se trebaju poznavati i svi sudionici istih dosljedno pridržavati.
6. Smatrate li da ste dobra profesorica? Koje metode iz prethodnog pitanja koristite na satu i jesu li učinkovite?
Smatram da uvijek mogu biti bolja, trudim se i dajem od sebe najbolje, a koliko sam dobra profesorica, to vi meni recite? (Smijeh)
Na početku svake nastavne godine u uvodnom satu s učenicima, osim informacija vezanih uz nastavni predmet dužna sam prenijeti informacije o pravima i obvezama učenika, međusobnoj interakciji, te drugim važnim informacijama u odgojno-obrazovnom radu te internim pravilima i dogovorima između mene kao predmetnog nastavnika i učenika pojedinog razreda. Nastavnik MORA jasno i sažeto te transparentno iznijeti svoja pravila učenicima te se naknadno brinuti o dosljednosti primjene i poštivanja tih pravila, kako sam nastavnik tako i pojedini učenici. Dosada nisam imala problema u radu s učenicima niti vezanih uz postizanje discipline, moja pravila su jasna i ako ih se učenik pridržava nema potrebe za negativnim mjerama.
7. U kojem predmetu kojeg predajete učenici ostvaruju najbolji uspjeh, a koji im je najzanimljiviji po vašem mišljenju?
Najbolji uspjeh ostvaruju iz izbornih predmeta: Obiteljski posao i Osnove turizma, izuzev Računovodstva neprofitnih organizacija. Mislim da je učenicima najzanimljiviji predmet Vježbenička tvrtka.
8. Ove godine, vi kao profesorica, ste se upoznali sa novim ekonomskim predmetom, Vježbeničkom tvrtkom. Kako je vaše dosadašnje iskustvo s tim predmetom i imate li nekih poteškoća u provođenju nastavnog sadržaja?
Vježbenička tvrtka je virtualna učenička tvrtka koja pridonosi razvijanju poduzetničkih vještina kod učenika radeći na principu stvarne tvrtke i posluje na virtualnom tržištu s ostalim vježbeničkim tvrtkama, ali u suradnji s tvrtkom partnerom – stvarnim gospodarskim subjektom na tržištu danas. U okviru ovog nastavnog predmeta učenici svojim radom koreliraju znanja i vještine iz drugih ekonomskih predmeta poput Marketinga, Statistike, Računovodstva, Pravnog okruženja poslovanja, Komunikacijsko prezentacijskih vještina itd. Učenicima je drago što u okviru ovog nastavnog predmeta nisu opterećeni usmenom i pismenom provjerom znanja kao kod drugih predmeta, više rade na praktičnom dijelu a manje na teorijskom. Za mene rad s učenicima na novom predmetu u kojem iskreno nemam nekog iskustva osim poznavanja ekonomske i metodičke tematike vezane za Vježbeničku tvrtku predstavlja izazov, a i imam neke svoje smjernice za modificiranje ovog nastavnog premeta. A o tome možemo neki sljedeći put.
9. Koja postignuća su učenici ostvarili sa vježbeničkom tvrtkom?
12. ožujka 2020. godine u Ekonomskoj i upravnoj školi u Splitu održano je Međužupanijsko natjecanje u disciplini Poduzetništva. Učenice (Iva Raos i Mariana Pivac) pod mojim mentorstvom su svojim radom i trudom te stečenim vještinama briljirale na natjecanju iz Poduzetništva u kojoj se tražilo znanja i vještine iz nastavnih predmeta Poduzetništvo, marketing, Računovodstvo, Vježbenička tvrtka, na temu osnivanja poslovnog subjekta, kompletnu razradu poslovanja i svih ostalih bitnih sastavnica poput pravnog oblika, marketing spleta, financijske analize, analize ljudskih potencijala, istraživanja tržišta i promocije.
Ponosna sam njihovim radom i upornošću, te 4. mjesto je velik uspjeh za našu školu. Posebnu pohvalu su učenice dobile tijekom predstavljanja svoje tvrtke i izrade promotivnog videa iste.
Nadalje, 8. travnja 2020. godine u organizaciji Privatne gimnazije i Ekonomske škole Katarine Zrinski iz Zagreba u suradnji s Udrugom poduzetni održan je 18. Međunarodni sajam vježbeničkih tvrtki ne kojem je sudjelovalo 20 vježbeničkih tvrtki iz cijele Hrvatske. Naš tim učenica kojih sam mentorirala (Iva Raos, Mariana Pivac i Doris Gašpar) osvojili visoko 6. mjesto u kategoriji najviše ostvarenih transakcija. Učenice su trebale registrirati tvrtku u pvt poslovanje (www.pvt.hr , unijeti bitne podatke o tvrtki (pravni oblik, temeljni kapital, adresa, IBAN, banka), zatim poslovati s drugim tvrtkama (slati ponude, račune i nardžbenice). Ostvarile su 246 transakcija od 311. U tom periodu pred nas je postavljen veliki izazov s obzirom na epidemiju. Učenice su još jednom pokazale da nema prepreke koje ne mogu svladati ako im se pruži prilika i dovoljno ih se motivira.
10. Na koji način vi pokušavate zainteresirati učenike vezano za sadržaj predmeta o kojem predajete?
Nastojim svakako što bolje se pripremiti za svaki sat, istražiti zanimljivosti vezane uz područje koje učimo, a za koje smatram da bi učenicima bile interesantne. Pratim na satu svakog pojedinog učenika i vodim interne bilješke. Motivirani su učenici blagoslov u razredu, ali i izazov da ih ne demotiviramo zasipanjem golemim količinama podataka, neizazovnim zadatcima ili nerealno visokim očekivanjima koja često učeniku lome samopouzdanje i uništavaju mu radost učenja. S nemotiviranim je učenicima znatno složenije: ulažemo goleme količine vremena i energije u smišljanje načina da ih neprestano iznova motiviramo poslušati, pročitati, promisliti, vježbati, riješiti zadatke, učiti…
11.Imate li viziju kakva bi nastava ekonomije mogla biti u budućnosti?
U suvremenoj školi profesionalna uloga nastavnika ekonomije će biti izmijenjena i on neće biti službenik s zadaćom da ostvaruje tuđe ideje i upute već da bude profesionalac koji će biti kreativan i kritički orijentiran na stalno istraživanje, a škola će biti zajedničko mjesto učenja djece i odraslih. Uspješnost odgojnih i obrazovnih sadržaja ovisit će od uspješne komunikacije s učenikom, njegovim praktičnim radom, a manje teorijskim opterećenjem. Mislim da je nastava ekonomije već zadnji niz godina krenula ovom putanjom, a mi smo dužni tom istom se usavršavati i cjeloživotno obrazovati.
12.I za kraj, vidite li nekog od sadašnjih učenika kao budućeg poduzetnika?
Uočavam kod pojedinih učenika potencijale za poduzetništvo ili za neka druga područja ekonomije, a oni sami znaju to jer im otvoreno kažem i usmjeravam ih da nastave unaprjeđivati urođene talente i smisao za ovu predivnu djelatnost, ekonomiju. Naša škola je bogata potencijalima, a na nama je da ih prepoznamo, motiviramo i podržimo.
Nensi Grbavac, 4.B
Profesori ekonomske skupine predmeta
Antea Grgurinović, Slaven Tolić i Zlata Kovačević