Svjetski dan knjige s blackout poezijom

Dana 23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen je 1995. na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datumu svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

Tijekom nastave na daljinu učenike je potrebno više motivirati kako bi im se nastavni sadržaji učinili zanimljivijim. Takvog je mišljenja i profesorica Hrvatskog jezika Palma Tolić koja je s učenicima 2. gimnazije kreativno obilježila Svjetski dan knjige 23. 4. 2020. godine.  Aktivnost koju su proveli u online učionici i na  svojoj interaktivnoj ploči Padlet je stvaranje blackout poezije.
Što je to?
Naziv blackout (“zacrnjenje”) dolazi od prepoznatljivog vizualnog izgleda koji ova vrsta pjesama poprima nakon pretvorbe već gotovoga teksta u novu pjesničku cjelinu. Blackout pjesma izrađuje se tako da se uzme stranica nekog već postojećeg teksta (proze ili poezije, beletristike ili publicistike – nebitno), a zatim se u tom tekstu odabiru riječi koje će sačinjavati novu, neovisnu misaonu cjelinu, dok se ostatak nepotrebnih riječi zacrnjuje (ili precrtava) pisaljkom (najčešće markerom).

Učenici su bili kreativni, njihovi radovi raznoliki. Nakon objave pjesama svi su mogli primijetiti kako je poezija svugdje oko nas, samo je treba potražiti. Na sljedećoj poveznici možete vidjeti upute pomoću kojih  su učenici stvarali nove pjesme.

https://view.genial.ly/5ea12b3243a2920da1ed0d2f/presentation-svjetski-dan-knjige

Kako njihovi radovi ne bili zaboravljeni, njihova profesorica je napravila  kolaž s njihovim pjesmama:

https://view.genial.ly/5ea2dd13eebc9b0dbb239a67/presentation-blackout-poezija

Za više informacija o blackout poeziji možete pročitati na poveznici:

http://kurziv.net/blackout-poezija-spoj-kolaza-likovnosti-i-pjesnistva/

 

                

            Izgled Padlet ploče 2. a

Marija Tolić, 2. A